קונסטלציה משפחתית

 
הקונסטלציה המשפחתית היא שיטה המתמקדת בהעברה בין דורית של מטענים רגשיים, נפשיים ופיזיים. עפ"י שיטה זו ניתן לראות, למצוא ולטפל בהרבה דפוסים הנמצאים אצלנו ובחיינו המנהלים אותנו, שלא שייכים לנו. הרבה פעמים אנו מחזיקים אצלנו דפוסים, טראומות, פחדים, חרדות או סתם הרגלים לא מוסברים של הדורות שקדמו לנו. כאשר הדגש על קרעים ונתקים בין בני המשפחה, בזוגיות ועם הילדים.

זוהי שיטה פשוטה, העובדת עם ייצוגים של בני המשפחה- משחקי תפקידים והסימפטומים בהם אנו רוצים לטפל. בד"כ בוחרים נושא מסוים עליו רוצים לעבוד ויוצאים לדרך...
הטיפול יכול להיות פרטני, זוגי, קבוצתי ואירגוני (בחברות, ארגונים ובתי עסק)
אין צורך להביא אתנו את כל בני המשפחה על מנת לטפל ביחסים המשפחתיים, זה התפקיד של הייצוגים בקונסטלציה.
הייצוגים הקלאסיים בקונסטלציה משפחתית הם בדי לבד או סול צבעוניים בצורות של עיגול וריבוע,
בובות, או כל חפץ אחר בחדר יכול לשמש תפקיד בטיפול.
השימוש בייצוגים מאפשר לקבל תמונה מלאה וידע על שורש הבעיה, מאיפה זה התחיל ואיך זה התגלגל.

עפ"י עקרונות הקונסטלציה המשפחתית משבר גדול, טראומה, חוויה מטלטלת שלא קיבלה מענה וטופלה תמשיך להתגלגל הלאה לדורות הבאים, לילדים שלנו. כגון: מלחמות, אונס, פרידות קשות, גירושין, בגידות, אהבה לא ממומשת, תאונות ופציעות, הפלות, סודות משפחתיים, מוות פתאומי או בטרם עת ועוד.

קונסטלציה לדוגמא: 
הגיעה אליי בחורה צעירה עם דיכאון אחרי לידה, חודשיים וחצי אחרי הלידה ראשונה. כולה מוצפת כעס וצינית על כולם- על הילדה, בעלה, אימה ובעיקר על עצמה. פרסנו את הייצוגים ועלה המון כעס על אימא שלה שלא נמצאת שם בשבילה אף פעם, לא אוהבת ולא מכילה כמו שאימא צריכה להיות ויש שם נתק גדול ביניהן. ואז עוברים לסבתא (אימא של אימא), שגדלה בפולין. מתוך הקונסטלציה אנו מגלות קשר זוגי של הסבתא עם אהבה מאוד גדולה, שלא מומש בפולין. היא הייתה צריכה לעלות לארץ עם משפחתה ונאלצה להיפרד ממנו. מבחינתה הלב שלה והיכולת לאהוב נשארו בפולין עם אותו אהוב. כאשר עלתה לארץ היא התחתנה בלית ברירה, ללא היכולת לאהוב את בעלה ואת ביתה (האם של המטופלת). היה שם תסכול, כאב וגעגוע שלא נרפאו. האם גדלה לאימא ממורמרת שלא מסוגלת לאהוב אותה כי אהבתה בכלל לא כאן. הנתק שנוצר בין הסבתא לאהובה הוא הנתק בין הסבתא לאם. האם שגדלה בלי אהבה ותמיכה מעבירה זאת הלאה לביתה (המטופלת עם הדיכאון לאחר לידה). הקשר כאמור בין המטופלת לאימה גם מנותק ומנוכר. ועכשיו עם לידת ביתה שלה היא חווה נתק עצום, אי יכולת להתחבר, לאהוב, להכיל ולהיות שם, כעס, תסכול וחוסר אונים.
עשינו תיקון בין הסבתא לאהוב ליבה שנשאר בפולין יחד עם רגש האהבה שלה, ובין הסבתא לאם, בין האם למטופלת ובין המטופלת לביתה התינוקת.
בסיום הקונסטלציה המטופלת נהייתה חסרת סבלנות ורצתה כבר לסיים וללכת. שאלתי אותה אם הכול בסדר והיא ענתה שהיא כבר ממש מתגעגעת לביתה בת החודשיים וחצי. (כשבתחילת הטיפול אמרה שלא יכולה יותר לשמוע אותה, לטפל בה ולהיות איתה). שעד כה לא השאירה אותה כ"כ הרבה זמן לבד (שעה וחצי) ומפחדת שהילדה שכחה אותה כבר...
בכזו פשטות סבל של שנים על גבי שנים יכול להיפתר.