שיטת גרינברג

שיטת "מודעות הגוף" לפי 4 האלמנטים  (מבוסס על שיטת גרינברג) :
השיטה שמה דגש על תשומת הלב של הגוף מתוך הבחנה שהחיים נחווים דרך הגוף - מחשבותיהם של אנשים, פעולותיהם, רגשותיהם ותחושותיהם, כולם באים לידי בצורה גופנית. השיטה מסייעת ללמוד לחוות ולהרגיש, להתחבר אל הפחדים ורגשות נוספים, להיות כאן ועכשיו, התבוננות פנימה, לקיחת אחריות על הדפוסים שלנו ושיפור הביטחון העצמי. השיטה מלמדת אנשים דרך הגוף להיות קשובים לעצמם ולסביבתם ולעצור הרגלים אוטומטיים המגבילים אותם, במטרה להעצים את יכולתם להחלים, להשיג מטרות אישיות ולהיות במיטבם.
 
השיטה משלבת שיטות מגע מגוונות, ממוקדות ומדויקות על הגוף, בליווי נשימה, התמקדות והתבוננות פנימה.
 
 אלמנט אדמהמכפות הרגליים ועד המותניים, כולל האגן. האדמה מיוצגת ע"י מערכת השלד בגוף. היא מבטאת את עולם הצרכים, העולם החומרי, תחושות פיזיות, עמידה על הרגליים, יציבה על הקרקע, התקדמות בחיים.
 
אלמנט מיםאיזור הבטן ומערכת העיכול. המים מבטאים את עולם הרגשות והפחדים הכי עמוקים שלנו, חרדות, האופן שבו אנחנו מעכלים ומכילים חוויות.
 
אלמנט אשאיזור החזה, כתפיים, ידיים וגב עליון. האש מיוצגת ע"י מערכת השרירים בגוף. היא מבטאת את העשייה מהלב, אומץ, יכולות קבלה ונתינה, פעלתנות.
 
אלמנט אוירראש וצוואר. האוויר מיוצג ע"י מערכת העצבים והמוחות. הוא מבטא את המחשבה הבהירה, היגיון, אינטואיציה, זיכרון, חושים, רעיונות חדשים.

שיטת "מודעות הגוף"- לפי ארבעת האלמנטים, הינו תהליך "עקירת שורש". העבודה עוקרת מהשורש את הסימפטומים הפיזיים ואת הסיבות הרגשיות נפשיות לסימפטומים.
באמצעות העבודה במגע ניתן לזהות את דפוסי ההתנהגות הכרוניים שמוחזקים אצלנו בגוף, תגובות אוטומטיות למצבים שונים- דפוסים רגשיים ותבניות חשיבה, שהופכים אותנו להיות "רובוטים" ולהגיב כל פעם מחדש אותו הדבר, בלי יכולת שליטה על התגובה שלנו.
 
לדוגמא- ילדה שנפגעה בסיטואציה מסוימת (בין אם במשחק עם חברות, או במסגרת לימודית כיתתית), ותגובת הגוף בעקבות הפגיעה היא כינוס הכתפיים והורדת הראש מטה.
כתוצאה מהסיטואציה הזו, נוצר מתח, עומס ושרירים תפוסים באזור הצוואר והכתפיים- במישור הפיזי, והיא הפכה להיות ילדה מופנמת וביישנית- במישור הרגשי נפשי.
ומאז כל סיטואציה שבה קיים עימות, לחץ, פחד, כעס וכו', אוטומטית היא מכנסת יותר את הכתפיים פנימה ומתכופפת מטה, בלי יכולת שליטה ומודעות לדפוס הכרוני הזה.
 
דפוסי ההתנהגות האלו מונעים מאתנו את חופש הבחירה והופכים אותנו להיות בעלי אישיות מקובעת. דרך הקשבה ותשומת לב לגוף ולכל הדברים שעולים במהלך העבודה במגע, ניתן לשנות הרבה דפוסים כרוניים ולעדן אותם, ללמוד להגיב אחרת לכל מיני סיטואציות בחיי היומיום. העבודה במגע מאפשרת לנו להתחבר לאיכויות האישיות שלנו, המהוות חלק מהפוטנציאל הבסיסי הטמון בכל אחד ואחת מאתנו, ולא ממומש. האיכויות האלו, עם הזמן, הופכות להיות "רדומות", בעקבות הדפוסים ההתנהגותיים שלנו ועם העבודה במגע ניתן "לעורר" את האיכויות האלו, לגרום לגוף להיזכר בהן ולממש את הפוטנציאל הגלום בתוכנו.